żywa Wiara

Wspierane inicjatywyZOBACZ WSZYSTKIE

Warsztaty

Warsztaty ikonograficzne w Rzeszowie
"Warsztaty ikonograficzne w Rzeszowie" to projekt o charakterze edukacyjnym, inspirujący do zaangażowania w rozwój osobistej i grupowej edukacji kulturalnej w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Jest to nowatorska forma warsztatów adresowana do mieszkańców Rzeszowa w różnym wieku, szczególnie do młodzieży.

Filmy

CHATA
O filmie CHATA
 
Mack jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga wspaniałych dzieci. Pew­nego dnia jego rodzinę dotyka tragedia. Najmłodsza córka Missy zo­staje porwana. Wszelkie dowody wskazują na morderstwo, choć ciała nie udaje się odnaleźć. Mack popada w coraz głębszą rozpacz, która powoli oddziela go od świata i rodziny. Kilka lat po tragedii otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty, w której rozegrał się dramat Missy. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Pełen wąt­pliwości i obaw Mack decyduje się na spotkanie z nieznanym, które okaże się być niezwykłym doświadczeniem pozwalającym zrozumieć sens rodzinnej tragedii i zupełnie inaczej spojrzeć na życie i świat. „Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.
 
Tytuł filmu: Chata 
Reżyser: Stuart Hazeldine 
Produkcja: USA 2017 r. 
Dystrybutor: Monolit Films 
Gatunek: Dramat 
Premiera kinowa: 10 marca
Od czasu Pasji nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. Młody Mesjasz to wielka duchowa przygoda. „Umacnia wiarę, wzrusza do głębi, pozwala zrozumieć... Ten film powinien zobaczyć każdy wierzący” – „Dobre Nowiny”. „Jako ludzie wierzący ufamy, że Młody Mesjasz to będzie Pasja dla całej rodziny” – zapowiada reżyser Cyrus Nowrasteh.
Poruszająca opowieść o cudownych objawieniach, które odmieniły życie tysięcy ludzi. Od lutego do lipca 1858 roku Matka Boża 18 razy objawia się Bernadetcie Soubirous, prostej, obdarzonej dużym temperamentem, nieco upartej, ale niezwykle uczciwej nastolatce z prowincjonalnego Lourdes na południu Francji. Do miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi, dochodzi do cudownych uzdrowień, a wieść o Lourdes obiega świat…

Książki

PRAWDZIWE, SZCZERE I AUTENTYCZNE ROZMOWY O BOGU I JEGO MIŁOSIERDZIU – BEZ OWIJANIA W BAWEŁNĘ

Znamy ich z pierwszych stron gazet, ekranów telewizyjnych bądź porywających kazań. Sławek Komuda spotkał się z nimi, by porozmawiać i posłuchać o Bożym Miłosierdziu. Jedni poznali Pana Boga przypadkiem, w życiu innych był On obecny od samego początku. Wszyscy zrozumieli jednak, że kluczowe w relacji z Nim są prawdziwe zaufanie i oddanie. Każda z tych historii to po prostu szczera opowieść o spotkaniach Boga i człowieka i efektach tych spotkań.

Czym jest Boże Miłosierdzie? Rozmówcy bardzo często odpowiadali, że… właściwie wszystkim. Każdy z nich doświadczał Go w inny sposób. Inaczej definiował, rozumiał, doświadczał. Te różne drogi, zapewne nie przypadkiem, przecięły się z drogą Sławka Komudy, który przekonany jest o opiece Pana Boga nad Projektem Miłosierdzie. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że osoba  spoza branży dziennikarskiej, nie reprezentująca żadnej redakcji,  otrzymuje zgodę na przeprowadzenie rozmów tak osobistych, wręcz intymnych? Dla Sławka Komudy każda rozmowa była niczym indywidualne rekolekcje. Jest przekonany, że słowa, które usłyszał i przeniósł na papier mają moc zdolną poruszyć serca czytelników. 

Yes, we can! Powołani, by świadczyć” to najnowsza publikacja Zbigniewa Kaliszuka przygotowana w formie świadectw bohaterów pierwszych stron gazet, a także tytanów cichej pracy. Zbiór rozmów z ambasadorami Światowych Dni Młodzieży (i nie tylko). Wszyscy rozmówcy przekonują, że należy oddać się Bogu, a najlepsza Ewangelia, jaką możemy przekazywać, to przykład tego, jak sami żyjemy. Fascynujące historie nawróceń oraz niezwykłe opowieści osób, które od zawsze opierały swoje życie na Bogu. Książka zawiera szereg odpowiedzi (za każdą z nich stoją doświadczenia konkretnych osób) co do tego, jak żyć po katolicku, odnaleźć się we współczesnym świecie, radzić sobie z cierpieniem, rozeznawać swoje powołanie, rozwijać miłość, łączyć karierę zawodową z wiarą i życiem rodzinnym.
Książki z biblioteki miesięcznika "Egzorcysta"
 
Duchowe konsekwencje aborcji
 
Życie ludzkie jest najcenniejszym darem Boga, jest święte i nienaruszalne, a wszyscy ludzie, nie tylko wierzący, powinni „bronić go, umacniać, czcić i kochać”. Obrońcy życia odpowiadają na to wezwanie św. Jana Pawła II, budując „cywilizację życia”. W Polsce ruchy pro-life są coraz silniejsze, coraz więcej ludzi angażuje się w obronę życia dzieci nienarodzonych. W niniejszej książce znajdziemy argumenty przemawiające za koniecznością obrony życia ludzkiego od poczęcia.
 
Anioł Stróż naprawdę istnieje
 
Zwykle, gdyJeśli mówimy o aniołach, to dominują w tym temacie dwie skrajne postawy. Pierwsza to jakiekolwiek całkowite odrzucenie ich istnienia i działania (ewentualnie ograniczeniedopuszczenie swej wiary w anioły tylko do czasów biblijnych). Druga zaś postawa dopatruje się anielskiego działania niemal wszędzie i nie we wszystkim (jak ma to np. miejsce w ideologii w New Age). Chodzi jednak o to, by ich pomocy w swym życiu nie zaprzewykluczać, a Aniołowie bowiem istnieją i w różnych życiowych sytuacjach bardzo subtelnie nam pomagają. Przytoczone w książce konkretne świadectwa takiej realnej anielskiej pomocy, powinny nas w tym przekonaniu tylko utwierdzić.

Rekolekcje

VI Męskie Rekolekcje w Rzeszowie odbędą się w dniach 3-5 kwietnia o g. 20 w Parafii św Józefa Kalacencjusza, ul Lwowska 125.
 
O "męskich rekolekcjach"
Męskie rekolekcje adresowane są do mężczyzn, co oznacza, że nie mogą brać w nich udziału kobiety*. Dlaczego rekolekcje są kierowane do mężczyzn? Bo mamy wrażenie, że mężczyzni mogą się czuć nieco zapomniani przez Kościół. Gdy w niedzielę uczestniczymy we Mszy świętej to większość osób w świątyni to kobiety... Grupy i wspólnoty duszpasterskie są zdominowane przez kobiety... Dlaczego tak się dzieje? Pewnie czynników, które mają na to wpływ jest wiele, ale jednym z nich jest to, że mężczyzni nie do końca czują się w Kościele dobrze... Czują, że Kościół wymaga od nich czegoś co nie jest zgodne z ich męską naturą...
W czasie "męskich rekolekcji" chcemy odkłamać takie myślenie i pokazać mężczyznom, że nie muszą być grzecznymi chłopcami, aby odnaleźć swoje miejsce w Kościele. Chcemy im udowodnić, że Kościół ich potrzebuje, nie wypierając się swojej męskiej natury.

Męska Droga Krzyżowa
"Męskie Rekolekcje" zakończą się we środę, ale wszystkich uczestników zaprosimy na "Męską Drogę Krzyżową. Wzorem lat ubiegłych wyruszymy w kilkuosobowych grupach, w ciszy z Parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie (Zakon Pijarów) do Sanktuarium w Borku Starym, gdzie około północy zostanie odprawiona Msza święta. Potem - dla chętnych - powrót na piechotę do Rzeszowa. Zapisy na MDK odbędą się w czasie rekolekcji.
Zapraszamy na rekolekcje głoszone przez ks. Janusza Burkata SCJ. Rekolekcje te to kolejna inicjatywa wspierana przez nasz portal, a ich motywem przewodnim jest pytanie: Czy Jezus potrzebuje marketingu? Czy Jezus potrzebuje marketingu?

Inne wydarzenia

4 edycja wydarzenia ewangelizacyjnego „Jezus na lodowisku” odbędzie się 10 czerwca br. od godz. 9:00 do 21:30 na Hali Lodowej w Nowym Targu. Tematem tegorocznego spotkania jest rodzina, a myślą przewodnią słowa skierowane przez Maryję do sług w Kanie Galilejskiej „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie ...”(J 2, 5). Konferencję wygłosi o. Jerzy Kielech., a eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ksiądz biskup Grzegorz Ryś.

Podczas spotkania będzie możliwość uczczenia wystawionych relikwii św. Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski z Lisieux.

Młodzi będą mogli zainspirować się pięknem, słuchając o tym, jak przeżywać swoją młodość, aby kiedyś, a może w niedalekiej przyszłości zbudować szczęśliwą rodzinę. Małżonkowie z kolei będą mogli zatrzymać się na chwilę refleksji  nad  swoim małżeństwem. Podczas odnowienia przyrzeczeń małżeńskich będą mogli, coś sobie wybaczyć, coś zacząć od nowa, a przede wszystkim umocnić swoją miłość. Ten wyjątkowy moment będzie można przeżyć podczas Eucharystii. 

Są młodzi, ambitni, zaangażowani w pomoc innym, pochodzą z różnych krajów, ale mają jedno marzenie – przyjechać do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży!

Ma to być spotkanie młodych z CAŁEGO świata – wszystkich kontynentów. Nie będzie ono pełne, jeśli nie damy szansy uczestnictwa młodzieży z najuboższych krajów.

Co roku wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu wyjeżdżają, by pomagać w krajach misyjnych. Sprawmy, aby ten jeden raz to młodzież z Afryki mogła przyjechać do nas i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu! 

Taka szansa może się w ich życiu już nie powtórzyć. Spotkanie z młodymi ludźmi z różnych części świata, poznanie odmiennej kultury, przeżywanie swojej wiary wraz z rówieśnikami z innych krajów, jest doświadczeniem przemieniającym spojrzenie na świat i życie, niezwykle ubogacającym i poszerzającym horyzonty. Pomóż im tego doświadczyć!

Spotkanie w Krakowie będzie odbywać się pod hasłem „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Wkład w pokrycie kosztów uczestnictwa jednej osoby w Światowych Dniach Młodzieży będzie konkretnym wyrazem miłosierdzia.  Monica ze Sierra Leone, Simeon z Namibii, Jones z Liberii i  Daniel z Ghany - poznaj ich i pomóż spełnić ich marzenie! Dołącz do akcji:

Kim jest Święty Michał Archanioł?  Jest najpotężniejszą po Bogu i Matce Bożej istotą wszechświata. Najdoskonalszym w miłości duchem czystym, którego Pan Bóg ustanowił wodzem wszystkich Aniołów. Wszechmogący dał  Świętemu Michałowi  wyraz swojego zaufania powierzając mu opiekę nad ludem Bożym. Archanioł Michał nieustannie działa w imieniu Boga rozporządzając Jego potęgą. Będąc w bliskości Stwórcy cieszy się on najwyższą łaską wśród Aniołów Bożych. Jest przewodnikiem dusz, które opuszczają życie doczesne i przechodząc do życia wiecznego. Dostąpi godności sędziego na Sądzie Ostatecznym. Znaczenie  jego imienia - w języku  hebrajskim Mika`El -  Któż jak Bóg,  według współczesnych biblistów może mieć swoje źródło w słowie jakal, co oznacza; zwyciężać, być potężnym.

Głosimy wielkość Świętego Michała Archanioła, ale ciągle zbyt mało o nim wiemy. Chcemy to zmienić, chcemy nakręcić o nim film dokumentalny, który da nam wszystkim świadomość tej wspaniałej osoby świata Aniołów Bożych. Chcemy, aby film opowiadając o Wodzu zastępów Niebieskich, uświadomił nam, że Pan posyła go ludziom na czasy w których żyjemy. Anioł pomaga Ci codziennie. Dziś ty pomóż Aniołowi. ZOBACZ ANIOŁA! 

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Właśnie w tym dniu Salezjański Wolontariat Misyjny - MŁODZI ŚWIATU rozpoczyna akcję „Wylicytuj Dobro”. Dochód przeznaczony zostanie na wsparcie domu dla dzieci ulicy na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ulica jest domem dla ponad 90 mln dzieci na świecie! O tym, że nie powinno tak być wie każdy z nas. Co robimy by zmienić tę rzeczywistość?
12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Właśnie w tym dniu Salezjański Wolontariat Misyjny - MŁODZI ŚWIATU rozpoczyna akcję „Wylicytuj Dobro”. 

Od dnia 12 kwietnia do końca miesiąca na aukcjach Allegro pojawiać się będą misyjne produkty, które będzie można licytować. Dochód przeznaczony zostanie nawsparcie domu dla dzieci ulicy prowadzony przez Salezjanów na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ręcznie wykonane instrumenty z Afryki i Ameryki Południowej, oryginalne gry planszowe z pionkami w kształcie lam, kondorów, biżuteria z ziarenek kawy lub pachnącej skórki pomarańczowej i wiele innych pięknych przedmiotów. 

Szczegóły akcji można znaleźć na naszej stronie internetowej WYLICYTUJ DOBRO.

Już dziś zacznij licytować dobro, które zaprocentuje dzieciom ulicy z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Woda to życie! Każdego roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. To okazja, by uświadomić sobie, że dostęp do wody nie jest czymś tak oczywistym jak mogłoby to się nam wydawać. To także możliwość realizacji w praktyce jednego z uczynków miłosierdzia, o których tak często słyszymy, szczególnie w tym roku liturgicznym. 

Z tej okazji Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu chce podarować mieszkańcom okolic Sarh w Czadzie kolejną studnię. Do tej pory udało nam się wybudować 15 studni, ale potrzeba ich 30! Z każdej z nich skorzysta 500-600 osób.

45-stopniowy upał, a do najbliższego źródła wody ponad 10 km, które trzeba pokonać pieszo! Kto z nas potrafi sobie to wyobrazić? A tak właśnie wygląda codzienność wielu mieszkańców Czadu!

Całkowity koszt budowy jednej studni wynosi 16 000 złotych. To tak jakbyśmy chcieli podarować Czadyjczykom 8000 butelek wody, gdzie koszt jednej butelki to 2 złote.  Najlepsze jest to, że woda podarowanych przez nas butelek NIGDY SIĘ NIE WYCZERPIE! Butelka to tylko symbol czasu poświęconego przez dzieci i kobiety , bo to głównie na nich spoczywa obowiązek  przemierzania kilometrów w poszukiwaniu czystej wody do picia.

Pomimo że nie mamy wpływu na to jak rozmieszczone są zasoby naturalne na świecie, nasze zaangażowanie może ocalić życie i zdrowie wielu mieszkańców Czadu! Chcemy zachęcić, aby z okazji Dnia Wody, każdy podarował mieszkańcom Czadu choć jedną symboliczną butelkę wody! 

„Karol” – to pierwszy polski musical historyczny, poświęcony życiu i dziełu Św. Jana Pawła II. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć niezwykły spektakl taneczny, aktorski i wokalny, stworzony na podstawie biografii Karola Wojtyły. W obsadzie musicalu m.in. Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy w roli przyjaciół Karola Wojtyły, a także Agata Nizińska w roli matki przyszłego Papieża. Nazwisko odtwórcy roli tytułowej póki co trzymane jest w tajemnicy. Wybór aktora grającego Jana Pawła II będzie dla wielu zaskoczeniem, ale z pewnością – pozytywnym. Póki co mogę zdradzić jedynie, że jest to znakomity polski aktor śpiewający, znany szerokiej publiczności – mówi Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza musicalu „Karol”.  

Archiwum