Antymasońska i antydiabelska homilia
Kto się nie sprzeciwia złu jest tego zła współwinien. Bóg dał nam rozum i możli ... on bez nas się nie stanie, a przecież stać nas na cud. Każdy dziś zdaje egzamin z wiary.
Szukany tag: ks. Franciszek Gomułczak
Kto się nie sprzeciwia złu jest tego zła współwinien. Bóg dał nam rozum i możli ... on bez nas się nie stanie, a przecież stać nas na cud. Każdy dziś zdaje egzamin z wiary.
Życie z Bogiem nigdy się nie znudzi, a opowiadanie o Nim nigdy słuchacza nie zemdli. Ale jaki ... ści dziecka Bożego, jest: Pasterzem, Bratem, Sędzią, Bogiem z Boga, Światłością ze Światłości?
Co się stało z Europą pierwszych męczenników chrześcijaństwa? A może: co my zrobiliśmy ... olność od grzechu, od słabości i od zniewolenia to jest wolność, za którą można umrzeć.
Współcześnie buduje się obraz Boga jako wyrozumiałego przyjaciela, ale zapomina się, ż ... wodawcą, dyktuje warunki nie podlegające negocjacji. Bóg nie jest demokratą, ale Panem.
Kościół to nie zespół norm, ani zbiór przepisów rytualnych. Doktr ... ciół Katolicki. Kościół trwa, bo chce tego Chrystus. A co my chcemy?
Władza decydowania o dobru i złu nie należy do człowieka. Konsekwencją przyjęcia tej władzy j ... je mu tylko zwyczaj, religia staje się takim sobie dodatkiem do życia i nic z niej nie wynika.
Bóg, honor, ojczyzna. Kto dzisiaj wie co to jest honor? Jaki jest los naszych bohater& ... to jest sposób na życie? Czy warto żyć za 30 srebrników jałowego spokoju?
Dla Boga nie ma ludzi straconych i sytuacji bez wyjścia. Konfesjonał nie jest dla świętych. Bóg przebacza tym, którzy żałują: jedna twoja łza wystarczy aby było ci darowane.
Współczesny człowiek próbuje uczynić Boga wielkim nieobecnym w życiu, w kulturz ... nia Boga, grzech jest katastrofą, która zawsze konfrontowana jest z Jego miłosierdziem.
Jesteś albo z Bogiem albo… Życie duchowe nie znosi pustki. Anioły, które stały się demonami, zapraszają do swojego świata człowieka. Chcą by człowiek powiedział Bogu: nie.
Miłość wymaga poświęcenia i ofiary. Kto obecnie chce ponosić ofiary? Oferta szatana dzisiaj, na targowisku świata, sprzedaje się bardzo dobrze.
Trwamy w ciemnościach tym nieustannym przymilaniem się światu. Może pora obudzić się? Ludzie wiary, ludzie zdrowego rozsądku: nie bądźmy apostołami fałszywej roztropności.
Msza święta to Wieczernik, Golgota i Zmartwychwstanie. Jest przywołaniem wydarzeń, któ ... ce. Rozsuwa się kurtyna czasu i w sposób niepojęty, uobecnia się ta sama ofiara Jezusa.
Pierwsze msze wzorowane były na nabożeństwach synagogalnych. Przez wieki modlitwa ulegała zmi ... mowany przez wieki, w 1563 roku został zatwierdzony i dany Kościołowi jako tekst obowiązujący.
Łacina stała się językiem liturgii od IV wieku, kiedy to zastąpiła grekę. Język liturgii stał się taki sam dla wszystkich katolików. Jest to znak jedności i powszechności Kościoła.
Ołtarz powinien stać wyżej niż reszta świątyni. Na nim kielich, mszał, obok świece. Przy ołtarzu wyróżniamy dwie strony: północną i południową, dla pogan i dla chrześcijan.
Szaty liturgiczne podkreślają piękno i godność tak zewnętrzną jak i wewnętrzną świętych obrzędów. Pochodzą od dawnych strojów rzymskich. Przez wieki uległy ewolucji.
Msza święta wymaga swoistego sprzętu liturgicznego. Każdy ma swoje miejsce, swoją funkcję w czasie celebrowania mszy.
Msza święta praktycznie zaczyna się już w zakrystii. Kapłan omadla obmycie rąk, ceremonię ubierania, która ma swoją kolejność – to wszystko jest jego pierwszą modlitwą.
Autor: ks. Franciszek Gomułczak SAC Msza Wszechczasów (8)
Liturgia w pewnym momencie przekracza ramy czasu i przestrzeni, otwiera się na Niebo. Niebo natomiast otwiera się na liturgię. Razem z nim chwalimy Boga.
Są w naszym życiu sprawy, których nie wolno nie bronić, sprawy, o które nie moż ... komu zdezerterować. To jest zmaganie z grzechem, nieustanne, o nasze dziś, o naszą przyszłość.
Najważniejsza część Mszy Świętej – Kanon rzymski, modlitwa eucharystyczna. Następuje konsekracja, która uobecnia ofiarę Chrystusa na ołtarzu świątyni.
Na zakończenie mszy odmawiany jest Prolog Janowy. Jest on zwieńczeniem Tajemnicy Zbawienia. W ... jakby w przedsionki nieba, jest podprowadzeniem ku Temu, który jest naszą wiecznością.
Kim jest człowiek? Przypadkowym wytworem sił natury dążącym do unicestwienia? Czy może on urz ... h uczuć? Czy prawo Boże i naturalne podlega ludzkiemu? Jaką dziś człowiek daje odpowiedź Bogu?
Grzech jest odpowiedzią człowieka na pokusę postawioną mu w Raju: będziesz jak Bóg. Ta ... a to stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Biada więc twórcom ustaw bezbożnych.
Ewangelia nie jest naszą własnością i nie można jej zazdrośnie strzec. Niesie ona prze ... o krańce ziemi”. Ten kraniec ziemi nie koniecznie musi mieć wymiar geograficzny.
Tylko nasza wiara w mądrość Chrystusa może nas ocalić. Trzeba zaryzykować, aby stać po stroni ... steśmy stworzeni po to, aby się dostosowywać. Urodziliśmy się po to, aby się wyróżniać.
Interpretacje nauczania Kościoła dzisiaj często zmierzają w nieznanym kierunku. Nowe wyzwania ... matycznej. Czy wszystko można zmodyfikować? Czy polityczna poprawność nie zagląda do Kościoła?
Istnieje jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele Katolickim rządzonym ... go boku Chrystusa. Posłany jest aby głosić orędzie zbawienia ludziom wszystkich czasów.
Czy jest jedna prawda, wg której należy modelować swoje życie? Pan Jezus mówiąc ... ódło Prawdy. Ono jest odniesieniem dla świata, w Nim poznajemy co jest dobre, a co złe.
Ojczyzna to wspólne dobro. Otrzymaliśmy je od Boga jako dar i zadanie. Tak jak i ... ana raz na zawsze, trzeba ją ciągle zdobywać. Czy tę wolność zdobywamy czy ją zatracamy?
Każdy, komu niepotrzebny jest Kościół, mówi takie totalne „precz” J ... ka: pozbywa się Tego, który chce mu dać poczucie bezpieczeństwa i miłość na całe życie.
Chrystus ukrzyżowany staje się ikoną miłości. Jest wyrazem miłości miłosiernej, która ... nadzieję człowieka wynikającą z grzechu. Każdy Boży dar jest odpowiedzią na problem człowieka.
Jedną z największych potrzeb współczesnego Kościoła jest obrona przed złem zwanym: dia ... brak czegoś, ale aktywna siła, która deprawuje innych i jest zdeprawowana.
Ważne jest życie przeżyte twórczo, radośnie. Ale najważniejsze jest wieczne zbawienie. ... z, które zrezygnowały z Boga jest tym większa, bo widzą jak łatwo z Niego zrezygnowały.
Byliśmy od początku zaplanowani przez Boga, chciani i kochani. Teraz zapominamy powoli kim je ... świat puka do naszych drzwi. Czy on jest nowy? Czy jest wspaniały? Czy damy mu miejsce w nas?
W początkach chrześcijaństwa teksty mszalne nie były zapisywane. Dopiero od IV wieku pojawiają się księgi modlitwy. Ostateczny kształt sprawowania mszy świętej nadał papież Grzegorz Wielki.
Liturgia daje przedsmak nieba. Ona domaga się piękna. Zachwycając się doczesnym pięknem, mamy otwierać się na piękno duchowe, a także na piękno wieczności z Bogiem.
Msza święta jest przestrzenią adoracji Jezusa cierpiącego. Stajemy wtedy pod krzyżem z Maryją ... m możemy powiedzieć: Panie, wspomnij na nas kiedy przyjdziesz do swego Królestwa.
Święty papież Pius V ustanowił mszę dla całego Kościoła łacińskiego. Nakazał aby sprawować ją po wsze czasy. Mszał trydencki uchronił katolicką ortodoksję i odbudował pobożność katolicką.
W liturgii starożytnej istotne było patrzenie na wschód. Miało to wymiar paruzyjny. Wz ... ma przyciągać krzyż stojący na ołtarzu: mamy się tak czuć jakbyśmy byli pod krzyżem Chrystusa.
Sprzęt liturgiczny: kielich i patena – talerzyk metalowy, na nim spoczywa Hostia. Wszys ... się na korporał. Ampułki z wodą i winem. Ręczniczek. Kadzielnica. Łódka….
Kapłan, do sprawowania świętej ofiary, przygotowuje się szeregiem modlitw. Podkreśla to jej godność i świętość.
Liturgia Słowa ma swoją specyfikę. Wśród odmawianych przez celebransa modlitw, kolekta ... ngelii, które poprzedzone jest znakiem krzyża wykonanym na czole, ustach i sercu.
Modlitwa Ofiarowania jest piękna i bogata w treści. W niej następuje zwrócenie się do ... adaną ofiarę. Po Ofiarowaniu następuje dialog kapłana z Bogiem – odmawiana jest Sekreta.
Po modlitwach wstępnych, jest modlitwa nad darami. Kapłan wyciąga ręce nad nimi. To ważny gest mający początek w Starym Testamencie.
Jezusa należy głosić, a nie o Nim rozprawiać: Idźcie i głoście, nie rozmieniajcie na drobne Mojego Słowa. Dla człowieka wiary nigdy nie ma porażki, tak długo jak długo trwa i wierzy.
W liturgii, w której mamy bardzo dużo znaków krzyża, łączymy się wewnętrznie z modlitwą kapłana. Tak przyszykowani, skupieni, przygotowujemy się do uczty.