żywa Wiara

KALENDARIUM WYDARZEŃZOBACZ WSZYSTKIE

Rekolekcje loretańskie dla Żywego Różańca

Rekolekcje loretańskie dla Żywego Różańca

Prowadzący: ks. dr Jacek Gancarek krajowy moderator Żywego Różańca

Dla kogo: Żywego Różańca

Data: 2021.06.22 - 2021.06.24

Godzina: 12:00

Miejscowość: Loretto

Ulica: Loretto 1

Miejsce wydarzenia: Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Zakwaterowanie: Dom rekolekcyjny Benedykt

Osoba kontaktowa: s. Wioletta

Telefon: 297411787

E-mail: centrum@loretto.pl

Strona internetowa: https://loretto.pl/rekolekcje-rozaniec-szkola-cnot/

Rekolekcje w Loretto dla Żywego Różańca
przy grobie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego Założyciela „Kółka Różańcowego – Różańca”
Celem rekolekcji różańcowo-maryjnych jest formacja duchowa tych, którzy należą do Stowarzyszenia Żywy Różaniec.
Będziemy się uczyć, jak przeżywać słowa i czyny Jezusa Chrystusa w tajemnicach radości i światła, boleści i chwały. Jak wejść do szkoły Maryi. Podczas rekolekcji pojawią się zagadnienia związane z modlitwą różańcową, jak dobrze ją odmawiać. Będziemy się starać zobaczyć Różaniec jako dar ubogacający Kościół. ŻR zaś chcemy ujrzeć jako wspólnotę umacniającą prawie od 200 lat wierzących w Chrystusa.
Podczas rekolekcji będziemy chcieli uświadomić sobie, Kim jest Maryja i czym jest Różaniec, o którym bł. ks. Ignacy Kłopotowski mówił, że gdy go odmawia, przypomina sobie historię miłości Boga do siebie i staje się uczestnikiem tamtych zbawczych wydarzeń.
W ramach rekolekcji proponujemy spotkanie z wymianą doświadczeń w ramach tradycyjnych już Rozmów niedokończonych. Rekolekcje prowadzą diecezjalni moderatorzy ŻR i siostry loretanki (jedna z nich pracowała 18 ostatnich lat w redakcji „Różańca”, była przy tworzeniu struktur ŻR w Polsce). Będzie więc możliwość zadawania pytań i dzielenia się zdobytym doświadczeniem. Poznania zarówno założycielki ŻR Pauliny Jaricot, jak i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, który w Polsce już na przełomie XIX i XX wieku zakładał koła (róże) ŻR i troszczył się o ich formację, m.in. przez wydawanie „Kółka Różańcowego”, którego kontynuację stanowi „Różaniec”. Chcemy też spotkać się z Redakcją miesięcznika formacyjnego, jakim dla Żywego Różańca jest „Różaniec”, i odwiedzić – być może tylko on-line – siedzibę Stowarzyszenia Żywy Różaniec, która mieści się w Warszawie-Rembertowie.
Przedstawimy także aktualności z życia i działalności stowarzyszenia, to, czym ŻR żyje w diecezjach, jakie inicjatywy podejmuje. Przybliżymy cele, tematy, intencje i zadania Wielkiej Nowenny Różańcowej, w której trwamy, przygotowując się do 200-lecia powstania ŻR. Poznamy inne ogólnopolskie inicjatywy stowarzyszenia: jak choćby Ogólnopolski Dzień Modlitwy ŻR, ŻR dla Misji, kryteria przynależności do stowarzyszenia ŻR, statut, Ceremoniał i regulamin. Powiemy o duchowości ŻR i planach na przyszłość.
Spróbujemy przedstawić pomysły rozwiązań, jak wychodzić z kryzysów czy trudności, z którymi najczęściej borykamy się w parafialnych różach ŻR.
Podczas rekolekcji będzie też możliwość zapoznania się z materiałami formacyjnymi dla ŻR, przydatnymi do prowadzenia róż w parafiach oraz ich nabycia.