żywa Wiara

KALENDARIUM WYDARZEŃZOBACZ WSZYSTKIE

Rekolekcje loretańskie NIE LĘKAJ SIĘ LĘKU Rekolekcje dla wrażliwych, zatroskanych i niepewnych

Rekolekcje loretańskie NIE LĘKAJ SIĘ LĘKU  Rekolekcje dla wrażliwych, zatroskanych i niepewnych

Prowadzący: ks. Tomasz Podlewski

Dla kogo: Rekolekcje dla wrażliwych, zatroskanych i niepewnych

Data: 2021.10.01 - 2021.10.03

Godzina: 18:00

Miejscowość: Loretto

Ulica: Loretto 1

Miejsce wydarzenia: Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Zakwaterowanie: Dom rekolekcyjny Benedykt

Osoba kontaktowa: s. Wioletta

Telefon: 297411787

E-mail: centrum@loretto.pl

Strona internetowa: https://loretto.pl/rekolekcje-nie-lekaj-sie-leku-2021/

Moje serce jest jak gleba. To dobrze, bo z jednej strony zrodzi mi to, co się w nim zasieję. Ale z drugiej – potrafi owocować także tym, czym karmi je codzienność. I to często bez mojego udziału… Może się okazać, że odpowiedzią serca na wyzwania dzisiejszego świata – i wcale nie chodzi tu wyłącznie o pandemię – będzie niepewność, obawa czy lęk. Ludzkie serce potrafi być bezbronne wobec presji codziennych obowiązków, wymagań zawodowych, trudów powołania czy po prostu szybkiego tempa życia. Nadmierna troska może sprawić, że serce zacznie uginać się pod ciężarem stresu i napięcia, a brak przestrzeni ciszy i odpoczynku ducha w ciągu doby jest w stanie doprowadzić je do przewlekłego zaniepokojenia. Wszystko to może mieć wyraźne przełożenie na relację z Jezusem, przeżywanie modlitwy, wewnętrzną wolność i dojrzałość w wierze…

Czym właściwie jest pewność siebie? Czy jedynym sposobem na przetrwanie w codzienności jest mentalność wojownika? W czym ulokować serce, aby doświadczyć wewnętrznej stabilności? Czy wrażliwość to słabość? Jakie mogą być konsekwencje nierozpoznanej wrażliwości? Jakie są granice empatii i w czym ma się wyrażać miłość do siebie samego? Czy lęku trzeba się pozbywać za wszelką cenę? Jaką wartość ma jego nazwanie i odpowiednie wykorzystanie? Co robić, gdy z jednej strony mylę ostrożność z podejrzliwością, a z drugiej – odwagę zastępuję agresją? Dokąd może mnie doprowadzić nieznajomość samego siebie? Czy jest sens, aby w dorosłym życiu świadomie spojrzeć na trudne przeżycia z dzieciństwa? Co mówi Biblia o wrażliwości i jaka jest Jezusowa recepta na niepokój? W jaki sposób zalęknione serce może się otworzyć na zażyłość i przyjaźń z Jezusem? Czy przed Bogiem trzeba się krępować z powodu nadmiernych trosk i obaw? I wreszcie: czy lęk musi świadczyć o braku ufności względem Niego?

Rekolekcje będą okazją do poszukiwania odpowiedzi i inspiracji w oparciu o Słowo Boże, dzieła świętych, nauczanie Kościoła oraz naukowe teksty z zakresu teologii i psychologii.

Rekolekcje są skierowane zarówno do osób świeckich, jak też kapłanów i osób konsekrowanych!

Rozpoczęcie w piątek o godzinie 18:00, zakończenie w niedzielę o godzinie 15:00. W programie: konferencje, rozważanie Słowa Bożego, adoracja, Eucharystia, różaniec i koronka z rozważaniami w temacie rekolekcji, możliwość spowiedzi świętej, okazja do grupowych i indywidualnych spotkań z rekolekcjonistą oraz zadawania pytań (także anonimowych).

Rekolekcje prowadzi ks. Tomasz Podlewski.

Zapisy i informacje: rekolekcje@loretto.pl, 511 219 439 (nr komórkowy), 29 741 17 87 (nr stacjonarny)