Rekolekcje "Miejcie odwagę żyć dla miłości"
Prowadzący: ks. kan Bogdan Pawłowski
Dla kogo: małżonkowie, pary, osoby samotne
Data: 2017.05.26 - 2017.05.28
Godzina: 18:00
Miejscowość: Ratowo 58
Ulica: nie dotyczy
Miejsce wydarzenia: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie
Zakwaterowanie: tak
Opłaty: tak
Osoba kontaktowa: Ewa Kozłowska-Głębowicz, Bractwo św. Antoniego
Telefon: 515822076
E-mail: bractwo@sanktuarium-ratowo.pl
Strona internetowa: www.sanktuarium-ratowo.pl/wydarzenia/135-zaproszenie-na-rekolekcje
Rekolekcje skierowane są do małżeństw, par, osób samotnych oraz wszystkich, którzy chcą poznać nauczenie oparte na koncepcji miłości oblubieńczej św. Jana Pawła II.
Zapisy i informacje:
Bractwo św. Antoniego, tel. 515 822 076, bractwo@sanktuarium-ratowo.pl
Miejsce
Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Ratowo 58, 06-540 Radzanów, Diecezja Płocka, woj. mazowieckie powiat mławski
Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 18.00 zawiązaniem wspólnoty. Podczas piątkowego wieczoru odbędzie się konferencja wprowadzająca oraz pierwszy z warsztatów interpersonalnych zatytułowany „Miłość – stanąć ponad drżeniem serca. Ja i Pan Bóg”, podczas którego uczestnicy będą uczyć się odróżniać impulsy i emocje od uczuć i postaw oraz pracowali nad umiejętnością wyrażania uczuć.
Tematem przewodnim drugiego dnia będą relacje z drugim człowiekiem. Podczas przedpołudniowej konferencji ks. kan Bogdan Pawłowski przedstawi podstawowe założenia koncepcji miłości oblubieńczej św. Jana Pawła II. W swoim nauczaniu papież wskazuje bowiem na kilka fundamentalnych prawd.
Po pierwsze - miłość pozwala złożyć dar najcenniejszy i najpiękniejszy dla drugiego człowieka - dar z samego siebie.
Po drugie - miłość jest fundamentem życia danym od Boga.
Po trzecie - nie jest przypadkiem, zaczyna się zawsze we właściwym sobie czasie.
Po czwarte – miłość przechodzi przez kolejne coraz pełniejsze i bogatsze stadia rozwoju.
Po piąte - są różne oblicza i definicje miłości ale ich wspólną cechą jest dążenie do zjednoczenia. Pozostawiona zostaje jednak indywidualność cech osobowości dwojga bliskich sobie ludzi: "Dotąd Dwoje, lecz jeszcze nie Jedno, /Odtąd Jedno, chociaż nadal Dwoje".
Po szóste - należy dobrze rozeznać niebezpieczeństwa płynące ze źle pojmowanej miłości.
Po siódme - miłość należy wprowadzać do swojej codzienności, miłości należy się uczyć i sobie na nią zapracować.
Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 18.00 zawiązaniem wspólnoty. Podczas piątkowego wieczoru odbędzie się konferencja wprowadzająca oraz pierwszy z warsztatów interpersonalnych zatytułowany „Miłość – stanąć ponad drżeniem serca. Ja i Pan Bóg”, podczas którego uczestnicy będą uczyć się odróżniać impulsy i emocje od uczuć i postaw oraz pracowali nad umiejętnością wyrażania uczuć.
W trakcie drugiego dnia rekolekcji odbędzie się również drugi warsztat poświęcony komunikacji z drugą osobą zatytułowany „Miłość – znaczy subtelnie towarzyszyć. Ja i drugi człowiek – ukochana osoba”, podczas którego uczestnicy będą się uczyć rozpoznawać i nazywać różne sytuacje w komunikacji z ukochaną osobą, w tym w szczególności będą poznawać tzw. blokady komunikacyjne, które uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia z drugim człowiekiem.
Trzeci dzień rekolekcji poświęcony będzie kwestiom związanym z trwałością nawiązywanych relacji oraz intencjom, które powinny towarzyszyć chrześcijaninowi, wkraczającemu na drogę miłości oblubieńczej. Papież wielokrotnie podkreślał, iż celem miłości oblubieńczej jest założenie rodzinny, która jest najważniejszym miejscem realizowania się małżeńskiego powołania.
W programie rekolekcji zaplanowano Eucharystie (sobota, niedziela), adoracje Najświętszego Sakramentu (piątek, sobota), wieczorne zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego (sobota), wieczór pogodny – ognisko integracyjne (sobota), dla chętnych karmienie, głaskanie przyjaznych koni mieszkających w sanktuarium i przejażdżki konne w czasie rekreacji.