żywa Wiara

KALENDARIUM WYDARZEŃZOBACZ WSZYSTKIE

Duchowość benedyktyńska dla świeckich

Prowadzący: O. Włodzimierz Zatorski OSB

Dla kogo: Dla każdego

Data: 2016.04.07 - 2016.04.10

Godzina: 17:00

Miejscowość: Kraków - Tyniec

Ulica: ul. Benedyktyńska 37 30-398 Kraków

Miejsce wydarzenia: Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro

Opłaty: od 325 zł w zależności od rodzaju pokoju

Telefon: 12 688 54 50

E-mail: rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Strona internetowa: www.kultura.benedyktyni.com

Charakterystycznym rysem duchowości benedyktyńskiej jest całościowe podejście do życia. Nie koncentruje się ona jedynie na ascezie czy określonych modlitwach, ale obejmuje całego człowieka z jego codziennymi obowiązkami i zwykłymi czynnościami oraz, co jest bardzo istotne, jego relacjami z innymi ludźmi. Zasadnicze hasło św. Benedykta — „Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony” — wyrasta ze świadomości życia w obecności Bożej. Św. Benedykt pragnął nadać życiu człowieka właściwy porządek, proporcje i harmonię.

Podczas trwania rekolekcji prosimy o zachowanie milczenia i skupienia. W wolnych chwilach okazja do osobistej modlitwy, spaceru lub praca. Można się także umówić na spowiedź lub rozmowę z prowadzącym lub innym mnichem (za pośrednictwem prefekta gości).

W programie:

Dwie Msze św. z homilią tylko dla grupy (ok. 40 min), 4 konferencje o charakterze wykładu (po ok. 40 min), 2 moduły lectio divina o charakterze ćwiczeń (po ok. 40 min) oraz spotkanie podsumowujące. Poza tym uczestnictwo w klasztornej liturgii godzin.

Do zasadniczych ćwiczeń duchowych podczas rekolekcji, poza konferencjami, należą: czytanie Pisma Świętego, świadomy udział w liturgii, medytacja i życie braterskie. W kolejnych spotkaniach rekolekcyjnych staramy się odsłaniać różne wartości duchowe obecne w przekazanej przez św. Benedykta Regule.

Podczas trwania rekolekcji prosimy o zachowanie milczenia i skupienia. W wolnych chwilach okazja do osobistej modlitwy, spaceru lub pracy. Można się także umówić na spowiedź lub rozmowę z prowadzącym lub innym mnichem (za pośrednictwem prefekta gości).


Adresaci:

Osoby zainteresowane duchowością benedyktyńską. Odnosi się to szczególnie do osób dojrzałych pragnących osiągnąć harmonię w życiu.