żywa Wiara

KsiążkiZOBACZ WSZYSTKIE

Czy wolno wierzyć w cuda?

autor: Klaus Berger

Czy wolno wierzyć w cuda?

W jakim sensie relacje o cudach są prawdziwe? Jak się odnieść do tego kłopotliwego faktu, z którym nie wiadomo co począć, jak z kipiącym mlekiem? Czy jest się chrześcijaninem, kiedy uznaje się cuda za prawdziwe w dosłownym sensie? Czy nie należy również przyjąć, że w tym samym dosłownym sensie prawdziwa jest Biblia? Czy wiara nie polega na tym, że uznaje się za prawdziwe coś, czego nie można zobaczyć? Czyż wszystko inne nie byłoby zdradą Ewangelii?

A może rację mają ci badacze Nowego Testamentu, którzy z niewzruszoną pewnością siebie twierdzą, że cudów nie było, a wszystkie opowiadania o nich to wymysł albo oszustwo? Czy cuda są pobożnymi legendami, wymyślonymi przez wyznawców Jezusa, mającymi jedynie ukazywać, kim był On dla ludzi?

Klaus Berger jest jednym z najbardziej znanych współczesnych niemieckich egzegetów Nowego Testamentu i zarazem jedną z najbardziej oryginalnych postaci współczesnej egzegezy. Myśli samodzielnie, kwestionując wiele utartych poglądów i interpretacji, stawia tezy odważne i nowe, czasem prowokacyjne (co sprawia, że w gronie kolegów egzegetów uchodzi za swego rodzaju enfant terrible i wiele jego poglądów wzbudza polemiki). Należy jednak zarazem do tych egzegetów i teologów, którzy zdają sobie sprawę z konieczności łączenia wiedzy zdobywanej w żmudnych i skomplikowanych fachowych badaniach tekstów nowotestamentowych z doświadczeniem wiary i życia chrześcijańskiego, które wyrasta z Bożego Słowa zawartego w tych tekstach.

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Miesięcznik Egzorcysta

saletyni.pl

Tak Rodzienie

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Wrocław

Tygodnik Niedziela

Radio Głos

Siódma - Dziewiąta

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Radio Fara

Katolickie Radio Podlasie

Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne

Radio Niepokalanów

Radio FIAT

Sercanki

Radio Jasna Góra

Tabor

Radio RDN

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/

Rozaniec.eu

Pomoc kościołowi w potrzebie

Radio doxa