żywa Wiara

KsiążkiZOBACZ WSZYSTKIE

W stronę mistyki

autor: Ks. Stanisław Orzechowski

W stronę mistyki

Książka "W stronę mistyki" to kolejna rozmowa ks. Stanisława Orzechowskiego z Violettą Nowakowską. Temat jest zawsze na czasie, bo dla każdego, kto chce się rozwijać duchowo, jest rzeczą niezmiennie aktualną, by ciągle poszerzać swoje horyzonty wiary poprzez właściwe rozumienie słów: "pokuta", "asceza", "post". Duszpasterz przedstawia ascezę jako formę koncentracji wiary: "asceza ułatwia człowiekowi utrzymać wszystko w higienie. Zaprowadza porządek. (...) A żeby się na czymś skoncentrować, to inne rzeczy trzeba zostawić".

Myliłby się jednak ten, kto spodziewałby się, że książka ta może mieć charakter podręcznika do teologii. Przeciwnie - swobodna rozmowa jest błyskotliwa, a miejscami nawet dowcipna, co jest szczególnie cenne ze względu na to, jak ważkie tematy poruszają rozmówcy. Orzech proponuje Czytelnikom, by na nowo sformułowali słowo "post". "Pokutować, to powracać do radosnego życia z Bogiem. Należałoby więc przed każdym rzeczownikiem dodać słowo "więcej". Zatem pokutować, uprawiać ascezę, pościć to znaczy: więcej się modlić, więcej kontaktu z Bogiem, więcej pracowitości, więcej miłości. Słowem więcej wiary".

Temat dążenia do bliskości z Bogiem ważny jest dla każdego bez wyjątku chrześcijanina, a nauka o grzecha jak zawsze porywająca. Bo jak mówi zaraz na wstępie: "mistycznych wzruszeń doświadczają ludzie wierzący żarliwie, szczerze się modlący i bardzo zwyczajni - i nie ma przy tym ani gorejącego krzewu, ani trąb jerychońskich. To jest jakaś część rzeczywistości duchowej przeznaczonej dla tych, którym wiara nie miesza się z magią".

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Tabor

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/