Boskie oko, czyli po co człowiekowi religia
Z o. Joachimem Badenim OP i o. Janem Andrzejem Kłoczowskim OP rozmawiają Artur Sporniak i Jan Strzałka
- Czy potrzebujemy Kościoła?
- O dialogu Kościoła z innymi wyznaniami
- Czy spowiednik powinien być psychoterapeutą?
- Jak można dziś dyskutować ze świętym Tomaszem?
- Dlaczego ponosimy konsekwencje grzechu pierworodnego?
- O powrocie Mistrza Eckharta
- Czym jest modlitwa?
- Jak chrześcijaństwo nobilituje erosa?
- O czytaniu Biblii
- O człowieczeństwie Chrystusa
- Jak w czasach postmodernizmu czytać mistyków chrześcijańskich?
- O wyobraźni i humorze religijnym
O. Joachim Badeni - dominikanin, potomek hrabiego Badeniego, przez swoją matkę, szwedzką arystokratkę, spowinowacony z Habsburgami. Podczas drugiej wojny światowej walczył na frontach zachodnich, pod koniec wojny wstąpił do zakonu. Słynie z dowcipu, niepokornego umysłu, głębokiej znajomości mistyki chrześcijańskiej oraz buddyzmu zen. Przez lata jego największą pasją była psychologia głębi Carla Gustawa Junga oraz "Władca pierścieni" Tolkiena. Zmarł w 2010 r.
O. Jan Andrzej Kłoczowski - niegdyś uczeń o. Badeniego. Profesor Akademii Teologicznej w Krakowie. Autor artykułów o filozofii i kulturze, monografii o Leszku Kołakowskim oraz książek o mistyce chrześcijańskiej; odważny w podejmowaniu refleksji wokół centralnego dziedzictwa myśli dwudziestego wieku: Freuda, Nitzschego, postmodernizmu. Jest także znanym krakowskim duszpasterzem i rekolekcjonistą.
Artur Sporniak - absolwent AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Od 1993 roku pracuje w dziale religijnym Tygodnika Powszechnego. Jest współautorem dwóch tomów rozmów z ojcem Leonem Knabitem.
Jan Strzałka - studiował teatrologię i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1988 roku pracuje w Tygodniku Powszechnym, gdzie publikował m.in. reportaże z byłych republik radzieckich, ogarniętej wojną Czeczenii oraz wywiady z rosyjskimi obrońcami praw człowieka.