Msza Wszechczasów (8)
Komentarze (0)
Powiązane artykuły
Msza Wszechczasów (1)
Msza święta jest przestrzenią adoracji Jezusa cierpiącego. Stajemy wtedy pod krzyżem z Maryją i uczniem umiłowanym, Janem. Jest jeszcze Łotr. Z nim możemy powiedzieć: Panie, wspomnij na nas kiedy...
Msza Wszechczasów (2)
W początkach chrześcijaństwa teksty mszalne nie były zapisywane. Dopiero od IV wieku pojawiają się księgi modlitwy. Ostateczny kształt sprawowania mszy świętej nadał papież Grzegorz Wielki.
Msza Wszechczasów (3)
Święty papież Pius V ustanowił mszę dla całego Kościoła łacińskiego. Nakazał aby sprawować ją po wsze czasy. Mszał trydencki uchronił katolicką ortodoksję i odbudował pobożność katolicką.
Msza Wszechczasów (4)
W liturgii starożytnej istotne było patrzenie na wschód. Miało to wymiar paruzyjny. Wzrok wiernych ma przyciągać krzyż stojący na ołtarzu: mamy się tak czuć jakbyśmy byli pod krzyżem Chrystusa.
Msza Wszechczasów (5)
Liturgia daje przedsmak nieba. Ona domaga się piękna. Zachwycając się doczesnym pięknem, mamy otwierać się na piękno duchowe, a także na piękno wieczności z Bogiem.
Msza Wszechczasów (6)
Sprzęt liturgiczny: kielich i patena – talerzyk metalowy, na nim spoczywa Hostia. Wszystko przykrywa się welonem. Kielich stawia się na korporał. Ampułki z wodą i winem. Ręczniczek....
Msza Wszechczasów (7)
Kapłan, do sprawowania świętej ofiary, przygotowuje się szeregiem modlitw. Podkreśla to jej godność i świętość.
Msza Wszechczasów (9)
Modlitwa Ofiarowania jest piękna i bogata w treści. W niej następuje zwrócenie się do Trójcy Świętej by przyjęła składaną ofiarę. Po Ofiarowaniu następuje dialog kapłana z Bogiem – odmawiana...
Msza Wszechczasów (10)
Po modlitwach wstępnych, jest modlitwa nad darami. Kapłan wyciąga ręce nad nimi. To ważny gest mający początek w Starym Testamencie.
Msza Wszechczasów (11)
W liturgii, w której mamy bardzo dużo znaków krzyża, łączymy się wewnętrznie z modlitwą kapłana. Tak przyszykowani, skupieni, przygotowujemy się do uczty.