żywa Wiara

Kalendarium wydarzeńZOBACZ WSZYSTKIE

Kalendarium wydarzeń

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Prowadzący: http://www.projektmesjasz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=537:goscie-27&catid=106:27fsm-news&Itemid=816

Rodzaj: spotkanie młodych

Data: 2014.07.20 - 2014.07.26

Godzina: 18:00

Miejscowość: Kalwaria Pacławska

Miejsce wydarzenia: Kalwaria Pacławska

Strona internetowa: www.projektmesjasz.pl/

Można przyjąć, że to dni radości, refleksji i modlitwy przeżywane z franciszkańskim entuzjazmem, ale co to znaczy?

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych!

Pierwsze Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbyło się latem 1988 roku, tym samym jest to najstarsze ogólnokrajowe spotkanie młodzieży w Polsce.

Inicjatorem, pomysłodawcą i pierwszym organizatorem FSM był franciszkanin, o. Ryszard Wróbel. Spotkanie zorganizował w Kalwarii Pacławskiej. Ta maleńka podkarpacka wioska leży tuż u podnóża Bieszczad a widok z niej rozciąga się na przygraniczne polsko-ukraińskie pola i łąki. Sama Kalwaria położona jest na porośniętym lasami wzgórzu o wysokości 465 m. n. p. m. z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu cywilizacji. W Kalwarii Pacławskiej znajduje się Sanktuarium pasyjno-maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej. To właśnie w tym miejscu od lat gromadzi się młodzież rozkochana w św. Franciszku, związana z duszpasterstwami prowadzonymi przez franciszkanów a także wszyscy ci, którzy szczerze poszukują w swoim życiu właściwej im Drogi. FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSMu sprzyjają, bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby, na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

Począwszy od 19. FSM szefem spotkania jest o. Piotr Reizner, który obecnie jest również gwardianem kalwaryjskiego klasztoru i kustoszem Sanktuarium. W ciągu ponad ćwierćwiecza wielu braci franciszkanów włożyło ogrom pracy i serca w przygotowanie techniczne FSMu, swoją posługę sakramentalną w czasie niego i opiekę duszpasterską wśród przyjeżdżającej na Kalwarię młodzieży.

Każdy FSM ma swój temat, który jest odwołaniem do aktualnie przeżywanego tematu na rok duszpasterski w polskim Kościele. Przez 23 lata Temat Spotkania rozpoczynał się od słów „Z Franciszkiem i Klarą…”. Od roku 2011 FSM realizuje tzw. „Projekt Mesjasz” proponując młodym ludziom tworzenie swoim życiowych małych i dużych planów prze wszystkim opierając się na Jezusie Chrystusie.

Duch franciszkański jest mocno wpisany w charyzmat FSM. Dzieje się tak głównie dzięki franciszkanom, których krakowska prowincja im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię jest bezpośrednim organizatorem Spotkania a ono samo jest niewątpliwie najważniejszym punktem corocznego Lata Franciszkańskiego.

Od lat FSM tworzą te same punkty programu, jakim jest codzienna Eucharystia ze starannie przygotowaną oprawą liturgiczną. Każdego dnia przewidziane są tematyczne nabożeństwa i czas na wspólną modlitwę. FSM to tradycyjnie spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy wygłaszają konferencje i dzielą się swoim doświadczeniem przeżywania wiary. O tym wszystkim dyskutują także sami uczestnicy w przewidzianym czasie na pracę w małych grupkach. Wieczorami na scenie odbywają się koncerty muzyków i zespołów chrześcijańskim a czasem dzień kończy seans w kinie pod chmurką.

FSM ma charakter biwakowy w tym sensie, że mieszkaniem większości uczestników jest pole namiotowe. Każdy może skorzystać z ognia a także zawsze dostępnego wrzątku. W Kalwarii znajduję się także Dom Pielgrzyma, w którym śpią goście FSMu i jego kadra. Tam też znajduje się stołówka, w której zjeść można zawsze ciepły posiłek.

Nad bezpieczeństwem Franciszkańskiego Spotkania Młodych czuwają służby medyczne, policja i straże porządkowe.

Sam FSM tworzą ludzie. O jego charakterze i wartości decydują sami uczestnicy, których co roku można spotkać kilkanaście bądź kilkadziesiąt set. To ich świadectwa życia z Bogiem bądź Jego poszukiwań są najcenniejsze. Wielu uczestników zaangażowanych jest w poszczególne punkty programu. Na czas Spotkania zawiązuje się schola i orkiestra, które zwykle tworzą uczestnicy FSM o upodobaniach i umiejętnościach muzycznych, jakimi oddają cześć Panu Bogu i służą innym podczas modlitw oraz nabożeństw. Po Kalwarii w czasie FSMu chodzi także grupa animatorów, których zadaniem jest prowadzenie spotkań w małych grupkach formacyjnych. Animatorzy to także ciche anioły, które są gotowe służyć w czasie FSMu każdemu, kto tego potrzebuje. Na rzecz Spotkania Młodych pracuje także inna grupa wolontariuszy, których zwykle nie w ogóle nie widać – jest to Biuro FSM. Są to wszyscy ci, którzy zaopatrują FSM od strony technicznej, dbają o funkcjonowanie strony internetowej, są fotografami, informatykami dbającymi o bazy danych uczestników, przygotowują plakietki uczestnikom i robią wszystko to, co jest niezbędne do organizacji. Ci ludzie to zwykle tacy, którzy kiedyś byli uczestnikami FSMu a teraz są gotowi poświęcać swój odpoczynek, by inni mogli doświadczyć tego, co było ich udziałem wcześniej. Taka praca to też swoiste przeżywanie Spotkania i jego owoców.

Można próbować FSM opisać w wielu słowach, ale tylko jego przeżycie jest w stanie oddać jego ducha, który bez wątpienia jest Duchem Pańskim.

TAGI: Franciszkańskie Spotkanie Młodych FSM Kalwaria Pacławska