żywa Wiara

ArtykułyZOBACZ WSZYSTKIE

Zapowiedź lutowego numeru miesięcznika Różaniec

autor: Marcin Rak

użytkownik: MRak z dnia: 2024-02-04


Temat lutowego numeru: Moda na radykalizm? Przeczytasz w nim:
 
O żyjących według przykazań katolikach mówi się dziś często jako o „radykałach”. Nie obrażając się, wiemy, że sam Chrystus zachęca nas do ewangelicznego radykalizmu. Czas Wielkiego Postu staje się więc czasem weryfikacji naszych postaw, zderzeniem ideałów z rzeczywistością. Czy rzeczywiście potrafimy „iść na całość” za Jezusem? Wiele wielkopostnych postanowień prowadzi wielokrotnie do zgubienia kilku kilogramów, dbałości o środowisko, czy rezygnacji z mięsa w ramach walki o prawa zwierząt.
Zastanowimy się, czym tak naprawdę jest chrześcijańska asceza, jaki ma sens? Czy prowadzi nas jeszcze do przywracania blasku prawdzie: o Bogu, świecie?
 
Powiemy również o tym, na czym polegał post Izraela w Starym Testamencie, zastanawiając się, czy nasze dzisiejsze zmagania nawiązują do czynów np. Eliasza, czy też mają trochę inne znaczenie.
 
Od Środy Popielcowej słyszymy głośne wezwanie do nawrócenia. Jednak nie każdy z nas może np. pozwolić sobie na „luksus” rytmu karmelitańskiego dnia, który kieruje nas ku wejściu w ciszę i spotkaniu z Bogiem. O tym, czy w naszej szarej, zabieganej rzeczywistości mamy szansę zatrzymać się i „zresetować” powie nam o. Kamil Strójwąs OCD.
W naszych podróżniczych wędrówkach odwiedzimy wschodnie Włochy, by dotrzeć do przykładu „Bożego radykała”. Św. o. Pio, bo to o nim mowa. Bywał gwałtowny, głośny, surowy, a ludzie go po prostu… kochali. Jego radykalna postawa była dla wielu magnesem, który przyciągał ich z najdalszych miast i wyrywał z najcięższych grzechów. Od lutego rozpoczynamy także cykl, w którym przypomnimy nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszymi zagadnieniami będą wiara i patriotyzm, które tak bardzo go cechowały.

A także:
- Pięć dróg pojednania z Bogiem według św. Jana Chryzostoma.
- Lajkozbronie – co oznacza powrót do hieroglifów w komunikacji?
- Jak rejs i przypadkowo odnaleziona koronka doprowadziły do umiłowania modlitwy
różańcowej – świadectwo Zofii

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.