żywa Wiara

ArtykułyZOBACZ WSZYSTKIE

„Połączeni dla Ukrainy”

autor: Anna Gaik

użytkownik: admin z dnia: 2022-03-08

Od 6. marca działa Centrum Informacyjne „Połączeni dla Ukrainy”, którego celem jest łączenie ludzi – tych, którzy chcą pomóc z tymi, którzy w zorganizowany sposób już pomagają. Organizatorami infolinii są Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Pod numerem telefonu 12 333 71 08 (czynnym codziennie, w godz. 10.00-21.00) i mailem pomoc.ukrainie@wiosna.org.pl można dowiedzieć się, gdzie pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna oraz które organizacje aktualnie potrzebują rąk do pracy i wsparcia.
 
Ogromny odzew społeczeństwa na potrzeby naszych ukraińskich przyjaciół widać na każdym kroku. W tym morzu sympatii i pomocy potrzebna jest jednak latarnia, która wskaże kierunek wsparcia. Potrzeby zmieniają się z dnia na dzień, a często z godziny na godzinę. W odpowiedzi na moc pozytywnego działania, powstało Centrum Informacyjne „Połączeni dla Ukrainy”, które informuje, gdzie aktualnie potrzebna jest pomoc i zaangażowanie. Jeśli np. ktoś dysponuje dużą liczbą koców i nie wie, gdzie je przekazać, konsultanci infolinii „Połączeni dla Ukrainy” poinformują, która organizacja obecnie ich potrzebuje.
 
– Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości powstały po to, żeby łączyć potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Dziś pomocy potrzebują nasi przyjaciele z Ukrainy i na tę potrzebę odpowiadamy – mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości. – Oprócz działań naszych wolontariuszy, zaangażowania na granicy i w samej Ukrainie, łączymy instytucje, organizacje pozarządowe, oddolne inicjatywy, udostępniamy informacje i wiedzę. Tak, jak robiliśmy to na początku pandemii w 2020 r.
 
 
Na konkretną potrzebę –  adekwatna pomoc
 
Dzwoniąc pod numer telefonu 12 333 71 08 lub pisząc na adres e-mail pomoc.ukrainie@wiosna.org.pl, dowiecie się, gdzie Wasze zaangażowanie jest obecnie najbardziej potrzebne, które organizacje aktualnie potrzebują rąk do pracy i wsparcia. W głowach ludzi dobrej woli kłębi się wiele pytań: Jak mogę się zaangażować? Jak i gdzie najlepiej pomagać? Co jeszcze jest potrzebne? Gdzie mogę dostarczyć zebrane rzeczy? Czy znalezione w internecie informacje są jeszcze aktualne? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą konsultanci z Centrum Informacyjnego „Połączeni dla Ukrainy”. Jak możesz pomóc? Zadzwoń: 12 333 71 08; zapytaj w mailu pomoc.ukrainie@wiosna.org.pl ; 
lub wypełnij formularz na https://polaczenidlaukrainy.pl/ 
 
Szlachetna Paczka od pierwszego dnia wojny w Ukrainie angażuje się w działania pomocowe
 
Infolinia „Połączeni dla Ukrainy” to kolejne działanie Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Wolontariusze obu programów od pierwszego dnia wojny organizują w swoich regionach zbiórki (materialne i finansowe), transport, zakwaterowanie, pomoc prawną i wsparcie psychologiczne. 
 
Wolontariusze Szlachetnej Paczki działają m.in. na przejściu granicznym w Budomierzu, gdzie dostarczyli środki higieniczne i żywność kobietom i dzieciom. W Jemielnicy, Krapkowicach oraz Zdzieszowicach wolontariusze połączyli siły we wspólnej akcji, organizując kilkanaście punktów zbiórek na terenie powiatów. 
W Krakowie Szlachetna Paczka, wraz z czterema innymi organizacjami, współtworzy całodobowy Punkt Pomocy „Żyj w Krakowie”, który pomógł już znaleźć schronienie dla ponad tysiąca uciekających przed wojną osób. Wolontariusze Paczki działają także w samej Ukrainie. Tak relacjonuje sytuację wolontariuszka Danuta z Lubaczowa, która każdego dnia przedostaje się za wschodnią granicę z żywnością: 
– W organizowanie pomocy zaangażowani są wszyscy Wolontariusze, którzy pełnią dyżury w magazynie, segregują towar, rozpakowują busy, albo pakują je do przeładunku. My jako Wolontariusze Szlachetnej Paczki wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zajmujemy się przekazywaniem posiłków i gorących napojów uchodźcom po tamtej stronie granicy oraz przeładunkiem towaru dla mieszkańców Jaworowa, Niemirowa i innych miejscowości. Pomagamy też w zakwaterowaniu tym, którzy takiej pomocy potrzebują.
W głębi kraju, w Czerniowcach, w południowo-wschodniej części Ukrainy, działa lokalny odpowiednik Szlachetnej Paczki, który pomaga uciekającym z Kijowa, Charkowa i Żytomierza – Tu u nas jest cicho, choć kilka razy dziennie rozlega się alarm. Wysyłamy pomoc w regiony, gdzie jest potrzebna – mówią tamtejsze wolontariuszki. 
W najbliższych tygodniach Szlachetna Paczka będzie realizowała kolejne, duże projekty angażujące Polaków w pomoc dla uchodźców. Możesz wesprzeć te działania np. przekazując 1% podatku, by wolontariusze mogli docierać do najbardziej potrzebujących. NR KRS to: 00 00 05 09 05.

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.