żywa Wiara

ArtykułyZOBACZ WSZYSTKIE

Zapowiedź styczniowego numeru Miesięcznika Egzorcysta

autor: Barbara Półtorak

użytkownik: admin z dnia: 2021-01-16

„Ojciec przeklął własne dziecko”. Co wiemy o świętości i jak istotna jest ona w Kościele?
 
Styczniowy numer Miesięcznika Egzorcysta poświęcony jest kwestii świętości. Oprócz wielopłaszczyznowego omówienia tego zagadnienia, nie zabrakło także miejsca na świadectwo oraz historię.
 
Tajemnica świętości. Czym jest świętość i co wiemy o niej z Biblii? Obszernej odpowiedzi na to pytanie udziela biblista, ksiądz profesor Roman Bogusław Sieroń. Jak podkreśla kapłan, inaczej świętość przedstawiano w Starym a inaczej w Nowym Testamencie. Zdradza także, ile razy kwestia świętości pojawia się w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
 
„Mąż i syn śmiali się z mojej modlitwy”. Wstrząsające świadectwo matki, która opowiada, jak rzucone przez ojca przekleństwo miało ogromny i długofalowy wpływ na jej dziecko i jak wiele trudu kosztowało odkręcenie tej sytuacji. Kobieta przy tej okazji zrozumiała, że „czas działania Boga nie zawsze odpowiada naszemu czasowi”.
 
Ojciec Krzysztof Pawłowski, dyrektor Instytutu Duchowości w Poznaniu porusza kwestię posłuszeństwa w małżeństwie. Jak zauważa, „posłuszeństwo w małżeństwie jest dzisiaj tematem tabu m.in. z powodu 'błędnie pojmowanej niezależności'”. Jako kontrprzykład, stawia życie Zelii i Ludwika Martinów. Ich życie pokazuje również, jak można opanować swój wrodzony, gorący temperament. 
 
Doktor Michał Skwarzyński, adwokat i pracownik naukowy w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego KUL zwraca uwagę na fakt, że „dziecko nienarodzone jest podmiotem prawa”. Odnosi się m.in. do niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej w Polsce. Uderza także w coraz głośniejszą, błędną narrację, jakoby tzw. „prawo do aborcji” było prawem człowieka. - Nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka wprost to przyznaje w swoich orzeczeniach – podkreśla prawnik.
 
W numerze poświęconym świętości nie mogło zabraknąć świętego papieża-Polaka, Jana Pawła II. Ksiądz profesor Marek Chmielewski przytacza nauczanie papieża oraz to, jak Jan Paweł II zwracał uwagę właśnie na ten aspekt. Widać to w wielu dziełach, które papież-Polak napisał w trakcie swojego pontyfikatu i ile miejsca poświęcał temu zagadnieniu w swoim nauczaniu.
 
Redaktor naczelny Miesięcznika Egzorcysta Artur Winiarczyk zwraca uwagę, że „w naszej postawie wiary wobec Boga potrzeba więcej radykalizmu”. - Wiele osób patrzy z przygnębieniem na zbyt szybkie zmiany mentalnościowe i cywilizacyjne, które są przyczyną olbrzymich niepokojów i podziałów społecznych. Niektórzy popadają w rozpacz, ale niewielu swój wzrok kieruje na Tego, którego Bóg dał nam jako głównego Obrońcę – Ducha Świętego – pisze Winiarczyk. 
 
Ponadto w numerze. „Triumf miłości”. Doktor Tomasz Teluk pisze o książce o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Z kolei ksiądz jezuita, profesor Andrzej Posacki przytacza świętych oraz demony w „psychologicznej ideologii” Junga. Przypomina także, że szatan „zniewala wewnętrznie, a czasem nawet atakuje ludzi żyjących w grzechu”, ale to świętych „zapalczywie, mocno i stale atakuje zewnętrznie, właśnie dlatego, że unikają grzechu, że dążą do świętości”. Ojciec profesor Krzysztof Guzowski zaś podkreśla, że „świętość to udział w życiu Boga”.
 
W tym numerze szczególnie nie mogło zabraknąć sylwetek świętych. Poza już wspomnianymi, Jerzy Adam Świdziński przytacza żywot króla Danii, świętego Kanuta IV. Z kolei Roberta Salerno pisze o świętym lekarzu z Włoch, Józefie Moscatim. 
 
Pełne omówienie numeru wraz z możliwością zamówienia znajduje się na stronie miesiecznikegzorcysta.pl.

zobacz powiązane artykuły

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Powiązane artykuły

O różnicy między pobożnością a dewnocją

O różnicy między pobożnością a dewnocją

autor: ks. prof. Marek Chmielewski

- Dewocja to szukanie i stawianie siebie w pobożności. Święty zaś szuka Chrystusa – mówi ks. prof. Marek Chmielewski w komentarzu do styczniowego numeru Miesięcznika Egzorcysta. Kapłan...

dodano: 2021-01-22 admin
Komentarzy (0)